Marul Lif Modeli Tarifi

Marul Lif Modeli
Bu şık lif modelinin tarifi vererek çeyiniz için hazırlayabileceğiniz şık bir lif örneği öğrenmiş olacaksınız..
Resimlerden yola çıkararak da örmeyi deneyebilirsiniz daha açıklayıcı olacaktır..
Malzemeler..
İstediğiniz renkte yumuşak yünler
Tığ
Makas

Marul Lif Nasıl Örülür..
6 zincir çekerek iki ucu birleştirin Zincirin içini 6 fıstıkla doldurunuz, ilmeği tığa alarak çekmeden 3 ya da 4 kez doldurup 1 kerede çekin bunun 6 kez tekrarlayın..Diğer sıralarda resimdeki gibi artırarak büyütün.. Her sırada doğal olarak artık çoğalacaktır.. İstediğiniz büyüklüğe geldiğinde diğer iki rengi araya alarak farklı desen oluşturabilirsiniz ya da düz olarak tek renk örebilirsiniz.. Sonrasında uç kısımlarını örerek kalp şekli verdikten sonra artık fırfırını örebilirsiniz..
Firkete şeklinde bir telin ucuna bağladığınız iplerle firkete oyasını yapıyoruz yalnız burada dikkat etmeniz gereken şey se beyazı doladıktan sonra bir zinciri arasından geçerek mavi ile çekmek çektiğiniz ilmeği biraz genişletip üzerinden beyazı geçirerek yeniden dolamak ve yeniden mavi ile bir zincir çekiyorsunuz.. Her dolamada bir zincir çekiyoruz.. Zinciri uzatıp üzerinden beyazı geçirerek bir zincir çekiyoruz.. Maviler yanda ince bir şerit halinde uzanıyor bunu bu şekilde 6 metre olana kadar örüyoruz.. Ucuna bağladığımız ipin üzerine doğru telden çıkabilir ve birbirine karışmaz..
6 metre bittikten sonra videoda ki gibi fırfırları tığ ile resimdeki gibi örerek şekillendiriyorsunuz..
Aşağıdaki bütün fotoğraflarımızın büyük hallerini görebilmek için fotoğrafların herhangi birinin üzerine tıklayarak bu konunun fotoğraf galerisine gidebilirsiniz.

Bebek Patik Tabanı Tarifi

Bebek Patik Tabanı Tarifi
Çok merak edilerek sorulan sorulardan bir taneside biz bu tabanı oluşturamadık nasıl örülüyor bu taban sorusu.. Bende bu yazımda bebek patiğinin tabanını nasıl oluşturacağınızı göstermek istiyorum sizlere.. Büyüterek büyük patik ve çetiklerinde de kullanabilirsiniz.
1 yaşa uygun olan bir tabanı sizlerle paylaşacağım siz duruma göre büyütüp küçültebilirsiniz..
21 numara patik tabanı yapılışı
Malzemeler
Nako pırlanta yün
Tığ 0 numara
20 tane zincir çekelim.. ilk zincirin dibine 2 tane trabzan yapalım.. 13 tane yalancı trabzan örelim 5 tane normal tranzan yapalım son zincirin dibine 7 tane tarbzan yapın..
Geriye dönmeden diğer tarafınıda 5 normal trabzan ve 13 yalancı trabzan şeklinde doldurarak kendi etrafında dönelim.. Sona yine 2 tane trabzan yaparak ilk sırayı bitirelim..
3 zincir çekerek kendi etrafında dönmeye devam edelim ilk zincirin dibine yine 2 tane trabzan yaparak başlayalım yanındaki göze yine 2 tane yanındaki göze yine 2 tane yaparak çoğaltmış olalım 7 dolğu yaptığımız yere gelene kadan normal trabzan olarak örün..
7 dolgu yaptığımız kısımdaki her yuvaya çitf batarak devam edin, normal yerleri 2 li trabzan olarak örün ve diğer çoğaltma köşesine kadar o şekilde örün.. O çoğaltma köşesinde de yine çoğaltmalarınızı yaparak o turuda bitirin..
Son sıraya gelindiğinde ise artırma kısımlarına bu sefer 1 yuvaya çift bir yuvaya tek batarak devam ediyoruz. aradaki düzleri 2 li trabzan olarak normal örün ve artırmaları bir yuvaya çift bir yuvaya tek batarak devam ettirin ve bitirin..
Patiğin tabanı oluşmuş oldu..

tığ işi bebek patik tabanı nasıl örülür
Aşağıdaki videoda siz bu konuda yardımcı olacaktır..

 

Örgü Klozet Takımı ve Paspasları ve Videolu Paspas Yapılışı

Örgü Klozet Takımı ve Paspasları ve Videolu Paspas Yapılışı

Oval olarak yapılan beyaz klozet takımı mavi ince şeritlerle örülmüş, beyaz mavi lacivert renkli örgü çiçek motifleri ile süslenmiş, ortası beyaz etrafı pembe ve koyu pembe oval olarak örülen klozet takımı renkli pembe çiçek motifleri ve yapraklarla süslenmiş çok da şık olmuş bir takım.. Beyaz ve yeşil olarak örülen etrafı oyalarla süslenmiş ayrıca çiçek motifleri örülüp dikilmiş klozet takımı ve tuvalet kağıdı tutucu çeyizinize örülecek bir model.. Çiçek motiflerinin birleştirilmesi sonucunda ortaya çıkan paspas ve klozet takımı da hoş olmuş.. Yine beyaz dantel görünümlü kalp desenli üzeri pembe güllerle süslenmiş çeyizlik bir klozet takımı daha.. Kremle mor renkli dikdörtgen kenarları oyalı paspas, mavi beyaz çiçekli paspas, noel babalı ve kardan adamlı klozet takımı, kalp görünümlü tığ işi klozet takımı, rengarenk çiçeklerle bezeli paspaslar, sarı beyaz papatya desenli klozet takımı, pembe beyaz ebruli çiçekleri olan örgü takım, koyu pembe ve açık pembe ile tığ ile örülmüş çiçeklerle süslenmiş, krem olarak örülen takım ebruli çiçeklerle ve dallarla süslenmiş, gül kurusu takım ebruli sık iğne çiçek ve dallarla çok şık çeyizlik klozet takımı ve daha fazlası galerimizde..

yuvarlak çiçekli paspas

yuvarlak paspas

Aşağıdaki videoları izleyerek sizde çok şık olan yukarıdaki paspas modelini örebilirsiniz..

Aşağıdaki bütün fotoğraflarımızın büyük hallerini görebilmek için fotoğrafların herhangi birinin üzerine tıklayarak bu konunun fotoğraf galerisine gidebilirsiniz.

Örgü Elbiseler ve Videolu Elbise Tarifi

Örgü Elbiseler ve Videolu Elbise Tarifi

Galerimizde küçük hanımla için örülmüş harika elbise, jile modelleri göreceksiniz.. İlk modelimiz çilek görünümlü üst kısmı yeşil alt kısmı kırmızı olarak örülen ön kısmı çiçek motifleri ile süslenmiş kolsuz bir elbise göreceksiniz.. Bir diğer elbisemiz çok şık krem kahve tonlarında kolsuz mor ve uçuk yeşiller eklenmiş yan kısmına iğne ile çiçek motifleri yapılmış şık bir model.. Yakadan başlanarak örülen kırmızı elbise etek kısmında beyaz volanlı belinde beyaz kurdelesi ile dikkat çeken şık bir kolsuz elbise ve kombinlenmiş patiği ve çiçek motifli şapkası ile.. Noel havasında ponponlu şapkası ve kırmızı beyaz kilotu da ayrıca örülmüş.. Şiş ile örülen düz örgülü etek kısmı kloş olarak örülen belinde ve kollarında ince kemer ve kol biyesi ile  etek kısmı ise tığ ile örülmüş çiçek motifleri ile süslenmiş harika bir elbise.. Şiş ile örülen krem ve etek kısmı mavi jile modeli kolayca örebileceğiniz bir model.. Krem renkli kruvaze jile modeli düz örgü ile örülmüş ön kısmına sade bir çiçek ve dal motifi işlenmiş hanım hanımcık bir model.. Çok şık lacivert olarak örülen ve yaka kısmı şiş ile örülen kolay çiçek motifi ve yeşil dallarla süslenmiş çok şık bir elbise modeli.. Pembe ve yeşil olarak göreceğiniz kabartmalı çiçek modeli de çok hoşunuza gidecektir.. Daha fazlasını görmek için galerimize bir göz atabilirsiniz..

beyaz bebek elbisesi örülüşü

Aşağıdaki video yukarıdaki elbiseyi örmeniz konusunda size yardımcı olacaktır..

Aşağıdaki bütün fotoğraflarımızın büyük hallerini görebilmek için fotoğrafların herhangi birinin üzerine tıklayarak bu konunun fotoğraf galerisine gidebilirsiniz.

Örgü Paspas Modelleri

Örgü Paspas Modelleri

ilk modelimiz beyaz üzerine katlı bir çiçek olarak örülmüş kenarları beyaz pembe güllü çieklerle süslenmiş yuvarlak bir paspas modeli, siyah beyaz çizgili paspas modeli,  beyaz olarak örülmüş renkli çiçek motifleri ile etrafı örülmüş başka bir paspas modeli, krem delik dolgu olarak örülen dört tarafı çiçeklerle süslü paspas modeli, siyah beyaz dolgu olarak örülen siyah beyaz çiçeklerle yeşil dallarla süslemiş paspas, beyaz dantel paspas ve klozet kapağı örneği, her alanda kullanabileceğiniz pembe krem beyaz yuvarlak paspasın son sıralarında uygulanan kalpler ve kenar fırfırları çok güzel görünüyor, krem mor olarak tasarlanan paspas, krem pembe çiçekli ve biyeli paspaslar, açık mavi ve koyu mavi olarak örülen ve bu renk mini çiçeklerle süslenmiş, hercai menekşe motifleri ile kenarları süslenmiş paspas modeli, krem mor ortası motifli paspas, krem mor ortası halka iç içe geçmeli paspas, altıgen mor lila beyaz paspasın bir köşesi yine çiçek motifleri ile süslenmiş, lila pembe olarak örülen pembe beyaz ve lila çiçeklerle süslenmiş paspas modeli, rengarenk motiflerle örülmüş krem renk zeminli paspas, oval krem olarak örülen etrafı toprak rengi ile biyelenmiş paspas, sarı beyaz oval örgü paspas ve daha fazlası galerimizde..

örgü halı paspas

Aşağıdaki videodan bakarak yukarıdaki paspası örebilirsiniz..

Aşağıdaki bütün fotoğraflarımızın büyük hallerini görebilmek için fotoğrafların herhangi birinin üzerine tıklayarak bu konunun fotoğraf galerisine gidebilirsiniz.

 

Örgü Süsleme Motifleri

Örgü Süsleme Motifleri

Motiflerde süsleme yapabileceğiniz fikir önerileri ile sizlerleyim, bu galerimizdeki motiflerden çeşitli süslemeler yapabilirsiniz.. Bebek kıyafetlerinizi süsleyebilirsiniz, battaniyeleriniz süsleyebilirsiniz, broşlar yapabilir toka taç ve saç bantları yapabilirsiniz..

Tığ İşi Ortanca Motifi Yapılışı
Pamuk ipliği beyaz, pembe, koyu pembe ve yeşil renklerde
Tığ
İnci
Tel kablo
Köşeli 4 adet çiçek dalını örerek bir çok çiçek motifi oluşturun, ortalarına inciler dikin ve dal olarak kullanacağınız bir telin etrafını sap olarak yeşil renkle örün..
Yuvarlak bir süngerin üzerine bu motifleri resimlerde gördüğünüz gibi ortanca çiçekleri yapıp boş bir vazonuza yerleştirin ve dekorasyonunuza renk katın..
Hercai Menekşe Yapımı
Rengarenk pamuk ipler
Tığ
Resimlerden yola çıkarak kolayca örebilirsiniz hercai menekşe havası için mor tonlarını tercih edin ki o havayı versin, ortadan sık iğne başlayacağınız menekşeyi resimlerdeki gibi önce büyük yapraklarını yaparak başlayın, sonra küçük yaprakları yaptıktan sonra üzerindeki açık rengi örün ve menekşe motifiniz hazır..
Beyaz Çiçek Yapımı
Beyaz pamuk iplik turuncu pamuk iplik
Tığ
Ortası için yeşil yün
4 çanak yaprak sık iğne olarak örülür, etrafı volanlaştırmak için çoğaltılarak 1 sıra geçilir orta kısmı püskü şeklinde turuncu ile yapılır..yeşil bir topak yerleştirilir çiçeğiniz hazır..

çiçek motifi

Aşağıdaki video yukarıdak çiçeği örmenize yardımcı olacaktır..

Aşağıdaki bütün fotoğraflarımızın büyük hallerini görebilmek için fotoğrafların herhangi birinin üzerine tıklayarak bu konunun fotoğraf galerisine gidebilirsiniz.

Çiçekli Tablolar ve Çiçek Motifi Tarifi

Çiçekli Tablolar ve Çiçek Motifi Tarifi

Mor çiçeklerden oluşan harika bir tablo ve kırmızı ve pembe gelinciklerden oluşan başka bir tablo modeli ve aşamalı resimleri ile sizde dekorasyonunuza renk katacak harika tablolar yapabilirsiniz..
Mor çiçekli olan tabloda 270 adet yaprak motifi, 9 adet çiçek motifi, 15 tane ve 9 tane farklı tomurcuk motifi örülerek düzenlenen bambu çerceveli çiçekli tabloyu çok beğeneceğinizi düşünüyorum..
Bir başka çerçeveli tabloda ise kırmızı ve pembe gelincikler örülmüş ve minik kelebekler ve hercai menekşeler eşlik etmiş ikiside birbirinden şık tasarlanmış tablolar..
Pembe ve kırmızı gelincik çiçekleri el yapımı kağıt üzerine monte edilmiş, iki kırmızı gelincik, 2 pembe gelincik, 3 açmış tomurcuk, 2 açmamış tomurcuk, 1 kelebek 3 yaprak ve 8 tane hercai menekşe örülerek yapılmış bir tablo..
Bir diğer gelincik örneğinde ise yine farklı gelinciklerle yaka için kullanabileceğiniz gibi çeşitli dekorasyonda kullanacağınız örtüleriniz için broşlar örülmüş..

videodaki çiçek

Yukarıdaki çiçeği videoyu izleyerek sizde yapabilirsiniz..

Aşağıdaki bütün fotoğraflarımızın büyük hallerini görebilmek için fotoğrafların herhangi birinin üzerine tıklayarak bu konunun fotoğraf galerisine gidebilirsiniz.

Yeni Başlayanlar için Kolay Kalp Motifi Tarifi

Yeni Başlayanlar için Kolay Kalp Motifi Tarifi
Çok Kolayca Örebileceğiniz Minik Kalpler
Herkesin kolaylıkla örebileceği ve kısa sürede bir çok kalp motifi elde edebileceği ve istediği gibi kullanabileceği kalpler göstereceğim şimdide sizlere..
Bu şirin kalplerle tokalar taçlar saç bantları yapabileceğiniz gibi bebek hırkaları, yelekleri, battaniyeler ve bebek odası süsleri bile yapılabilir..
Malzemeler
Tığ
Yün
Makas
Kalp Motifi Tarifi
İpi parmağınıza dolayarak videodaki gibi bir yuvarlak yapın ve içinden tığı geçirin..
3 zincir çekin ve 2 kerede çekilen dolgu yapın ve dolguları 7 dolguya  tamamlayın..
3 zincir çekin ve ilk zincirin dibine batarak sık iğneli 1 kirpik yapın..
Yanını yine 7 dolgu olarak devam edin ve 2 zincir çekin ve sık iğne olarak batıp çekin..
Kalbi oluşturmak için ilk yuvarlağı yaparken ki ipi çekin ve kalp oluşsun.. işte bu kadar basit..

Nihals

Aşağıdaki videoyu izleyerek kalbi örebilirsiniz..

kalp motifi kalp motifleri

kalpler

Çiçek Motifleri ve Papatya Motifi Yapılışı

Çiçek Motifleri ve Papatya Motifi Yapılışı

Burada rengarenk gördüğünüz motiflerle yaka iğneleri tokalar broşlar yapabilirsiniz, burada papatyalarla toka yapmışlar sizlere papatya motifinin nasıl yapıldığını video yardımı ile göstereceğim, sizlerde deneyebilirsiniz..

Malzemeler
Sarı ve beyaz yün
Tığ
İğne
Elyaf
Papatya Motifinin Yapılışı
Zincir çekerek oluşturacağınız yuvarlağın içini sık iğne ile doldurun, sık iğne olarak kendi etrafında dönerek papatyanın ortasını sarı sık iğnelerle bir kaç sıra örün ve papatyanın sarı orta kısmı oluşsun.. Beyaz ipe geçelim 15 tane zincir çekip çektiğimiz zincirin üzerini tığa ip dolayarak sık iğne yaparak doldurmaya başlayalım ve gittikçe 2 kerede çekerek büyütelim, son dolguyu yaparken sarı zincirin dibine batarak örelim, ördüğünüz papatyanın etrafına dönerek 1 sıra sık iğne yapalım ve başladığımız yere dönelim, böylece ilk papatyanın ilk yaprağını yapmış olalım, tekrar 15 zincir çekelim ve zincirin üzerini diğeri gibi doldurup tüm papatyayı bu şekilde bitirelim.. Ortaya ördüğümüz sarı ortadan 1 tane daha örüp araya elyaf koyup dikin ve kabarık bir ortası olsun..

Aşağıdaki videolar size papatya motifini örmeniz için yardımcı olacaktır..

Onun dışındaki motiflere kısaca göz atacak olursak, pembe sarı ve motifler yapılmış bu motiflerle şık yaka iğneleri tasarlanmış sizde deneyebilirsiniz.. İğne oyası motifleri ile 2 tane yazma oyası görebilirsiniz. Diğer motiflerle de bebek kıyafetlerinizi süsleyebilirsiniz.
Aşağıdaki bütün fotoğraflarımızın büyük hallerini görebilmek için fotoğrafların herhangi birinin üzerine tıklayarak bu konunun fotoğraf galerisine gidebilirsiniz.