Marul Lif Modeli Tarifi

Marul Lif Modeli
Bu şık lif modelinin tarifi vererek çeyiniz için hazırlayabileceğiniz şık bir lif örneği öğrenmiş olacaksınız..
Resimlerden yola çıkararak da örmeyi deneyebilirsiniz daha açıklayıcı olacaktır..
Malzemeler..
İstediğiniz renkte yumuşak yünler
Tığ
Makas

Marul Lif Nasıl Örülür..
6 zincir çekerek iki ucu birleştirin Zincirin içini 6 fıstıkla doldurunuz, ilmeği tığa alarak çekmeden 3 ya da 4 kez doldurup 1 kerede çekin bunun 6 kez tekrarlayın..Diğer sıralarda resimdeki gibi artırarak büyütün.. Her sırada doğal olarak artık çoğalacaktır.. İstediğiniz büyüklüğe geldiğinde diğer iki rengi araya alarak farklı desen oluşturabilirsiniz ya da düz olarak tek renk örebilirsiniz.. Sonrasında uç kısımlarını örerek kalp şekli verdikten sonra artık fırfırını örebilirsiniz..
Firkete şeklinde bir telin ucuna bağladığınız iplerle firkete oyasını yapıyoruz yalnız burada dikkat etmeniz gereken şey se beyazı doladıktan sonra bir zinciri arasından geçerek mavi ile çekmek çektiğiniz ilmeği biraz genişletip üzerinden beyazı geçirerek yeniden dolamak ve yeniden mavi ile bir zincir çekiyorsunuz.. Her dolamada bir zincir çekiyoruz.. Zinciri uzatıp üzerinden beyazı geçirerek bir zincir çekiyoruz.. Maviler yanda ince bir şerit halinde uzanıyor bunu bu şekilde 6 metre olana kadar örüyoruz.. Ucuna bağladığımız ipin üzerine doğru telden çıkabilir ve birbirine karışmaz..
6 metre bittikten sonra videoda ki gibi fırfırları tığ ile resimdeki gibi örerek şekillendiriyorsunuz..
Aşağıdaki bütün fotoğraflarımızın büyük hallerini görebilmek için fotoğrafların herhangi birinin üzerine tıklayarak bu konunun fotoğraf galerisine gidebilirsiniz.

Gündöndü Motifi Aşamaları

Hanımlar bu tarifimizde sizlere Gündöndü Motifini Aşamaları ile tarifini veriyoruz. Kolay gelsin

gündöndü-motifi-aşamaları

 • Önce motife başlamadan parmağımıza 2 sefer ipi dolayalım.İçine 12 tane trabzan yapalım.
 • Sonra ki sırada 3 zincir çekip her trabzana batın.Böylece 12 tane küçük yuva oluşsun.
 • Daha sonra beyaz renk ile 10 zincir çekip üzerine 7 tane trabzan yapıp aynı yuvaya batın.Böylece 12 tane taç yaprak oluşturun.
 • Şimdi de motifi ters çevirip yeşil ile motifin ortasından trabzan örüyoruz.
 • 2.ci sırada köşe noktalarında 3 zincir ile oluşturup trabzan örüyoruz.Sonra açık yeşil ile 2 trabzan 3 zincir örerek motifin etrafını dolanıp motifi tamamlayın.

Örgü Kuş Yapalım – Resimli Aşamalı

renkli kuşlar ve aşamaları

 • Öncelikle 5 zincir çekip bir yuva oluşturalım.
 • Sonra içine 10 tane 2’li trabzan yapalım.
 • Sonra ki sırada her trabzana 2 tane olmak kaydıyla 2’li trabzan dolduralım.Toplamda 20 tane trabzan olmalı.
 • Sonra 20 zincir çekip üzerine 20 tane 3’lü trabzan yapalım.Diğer renk ip ile 2. sırada 7 tane trabzan yapıp 8. trabzana 3 tana trabzan yapıp sona kadar gelelim.
 • 3.sırada diğer renk ile aynı işlemi yapalım.Ancak sona gelince 2 trabzanı örmüyoruz.
 • 4.sırada 1 sık iğne – 2’li trabzan 3’lü trabzan sona kadar devam edilir. Ancak son 3 trabzan örülmez.Bu motiften bir tane daha örülüp dikelim.İçine elyaf, pamuk vb. dolduralım.
 • Şimdi de kanatları örelim. Küçük bir yuva yapıp içine 3 trabzan yapalım. 2.sırada 5, 3.sırada 7 trabzan yapıp bir üçgen oluşturalım.
 • Etrafına sık iğne yapalım. Dikilen diğer parçayıda sık iğne yapıp ekleyelim. Sonra gaga yapıp bitirelim.

Ayçiçeği Modeli Tarifi Aşamalı

ayçiçeği modeli aşaması

 • Zincir çekerek bir yuva yapalım. İçine 12 trabzan yapalım.
 • 2.sırada 24 trabzan yapalım.
 • Sonra sarı renk ip ile 8 zincir çekip üzerine 6 trabzan örüp hemen dibine batalım.Böylece 24 tane yaprak yapalım.
 • Sonra motifi ters çevirerek arasına 2 zincir çekerek 3 trabzan örelim. Böylece sıra sonuna kadar 12 tane dolgu ve delik oluşturalım.
 • 2.sırada aynen örülür. Ancak tam köşe olan yerlere alttan gelen yuvaya 3 trabzan 2 zincir 3 trabzan örün. Böylece köşe oluşur.
 • 3. sırada diğer renk ip ile aynı işlemi yaparak motif tamamlanır.

Örgü Bayan Ev Terliği Tarifi

Gösterişli ama çok kolay bir örgü bayan patiğimiz var . Hemen bir saatte örüp giyebilirsiniz. 

fuşya Terlik

 

Örgü Bayan Ev Terliği Tarifi

 • Önce taban kısmını örüyoruz .
 • Ayak ölçümüze göre zincir çekelim ve toplamda 6 sıra sık iğne aralarda arttırarak örelim. (ayak ölçünüzübaz alın )
 • Sonra motiflere başlıyalım.
 • 10 zincir ile bir yuva yapalım. İçine 3 ‘te çıkarak 30 trabzan örüyoruz .
 • 2. sırada da renk renk değiştirerek 30 sık iğne örün.
 • 3. sırada renk değişerek 3 sık iğne arayla 10 zincir çekerek bir kerede batıp çıkın .
 • Böylece 10 tane yuva oluşur. Bir sonra ki sırada bu yuvaları sık iğne yapın.
 • Motifin yuvanın birinin üzerinden 10 zincir çekip içine 15 trabzna yapın.
 • 2 . sırada rek değişip 15 sık iğne
 • 3 .sırada renk değişip 5 tane yuva ve üzerine sık iğne yapıyoruz.
 • Böylece üstüste 4 çiçek yapalım .
 • Motifin diğer yanına aynen 3 çiçek yapalım.
 • Patiğimizi dikelim.

Örgü Klozet Takımı ve Paspasları ve Videolu Paspas Yapılışı

Örgü Klozet Takımı ve Paspasları ve Videolu Paspas Yapılışı

Oval olarak yapılan beyaz klozet takımı mavi ince şeritlerle örülmüş, beyaz mavi lacivert renkli örgü çiçek motifleri ile süslenmiş, ortası beyaz etrafı pembe ve koyu pembe oval olarak örülen klozet takımı renkli pembe çiçek motifleri ve yapraklarla süslenmiş çok da şık olmuş bir takım.. Beyaz ve yeşil olarak örülen etrafı oyalarla süslenmiş ayrıca çiçek motifleri örülüp dikilmiş klozet takımı ve tuvalet kağıdı tutucu çeyizinize örülecek bir model.. Çiçek motiflerinin birleştirilmesi sonucunda ortaya çıkan paspas ve klozet takımı da hoş olmuş.. Yine beyaz dantel görünümlü kalp desenli üzeri pembe güllerle süslenmiş çeyizlik bir klozet takımı daha.. Kremle mor renkli dikdörtgen kenarları oyalı paspas, mavi beyaz çiçekli paspas, noel babalı ve kardan adamlı klozet takımı, kalp görünümlü tığ işi klozet takımı, rengarenk çiçeklerle bezeli paspaslar, sarı beyaz papatya desenli klozet takımı, pembe beyaz ebruli çiçekleri olan örgü takım, koyu pembe ve açık pembe ile tığ ile örülmüş çiçeklerle süslenmiş, krem olarak örülen takım ebruli çiçeklerle ve dallarla süslenmiş, gül kurusu takım ebruli sık iğne çiçek ve dallarla çok şık çeyizlik klozet takımı ve daha fazlası galerimizde..

yuvarlak çiçekli paspas

yuvarlak paspas

Aşağıdaki videoları izleyerek sizde çok şık olan yukarıdaki paspas modelini örebilirsiniz..

Aşağıdaki bütün fotoğraflarımızın büyük hallerini görebilmek için fotoğrafların herhangi birinin üzerine tıklayarak bu konunun fotoğraf galerisine gidebilirsiniz.

Örgü Paspas Modelleri

Örgü Paspas Modelleri

ilk modelimiz beyaz üzerine katlı bir çiçek olarak örülmüş kenarları beyaz pembe güllü çieklerle süslenmiş yuvarlak bir paspas modeli, siyah beyaz çizgili paspas modeli,  beyaz olarak örülmüş renkli çiçek motifleri ile etrafı örülmüş başka bir paspas modeli, krem delik dolgu olarak örülen dört tarafı çiçeklerle süslü paspas modeli, siyah beyaz dolgu olarak örülen siyah beyaz çiçeklerle yeşil dallarla süslemiş paspas, beyaz dantel paspas ve klozet kapağı örneği, her alanda kullanabileceğiniz pembe krem beyaz yuvarlak paspasın son sıralarında uygulanan kalpler ve kenar fırfırları çok güzel görünüyor, krem mor olarak tasarlanan paspas, krem pembe çiçekli ve biyeli paspaslar, açık mavi ve koyu mavi olarak örülen ve bu renk mini çiçeklerle süslenmiş, hercai menekşe motifleri ile kenarları süslenmiş paspas modeli, krem mor ortası motifli paspas, krem mor ortası halka iç içe geçmeli paspas, altıgen mor lila beyaz paspasın bir köşesi yine çiçek motifleri ile süslenmiş, lila pembe olarak örülen pembe beyaz ve lila çiçeklerle süslenmiş paspas modeli, rengarenk motiflerle örülmüş krem renk zeminli paspas, oval krem olarak örülen etrafı toprak rengi ile biyelenmiş paspas, sarı beyaz oval örgü paspas ve daha fazlası galerimizde..

örgü halı paspas

Aşağıdaki videodan bakarak yukarıdaki paspası örebilirsiniz..

Aşağıdaki bütün fotoğraflarımızın büyük hallerini görebilmek için fotoğrafların herhangi birinin üzerine tıklayarak bu konunun fotoğraf galerisine gidebilirsiniz.

 

Örgü Süsleme Motifleri

Örgü Süsleme Motifleri

Motiflerde süsleme yapabileceğiniz fikir önerileri ile sizlerleyim, bu galerimizdeki motiflerden çeşitli süslemeler yapabilirsiniz.. Bebek kıyafetlerinizi süsleyebilirsiniz, battaniyeleriniz süsleyebilirsiniz, broşlar yapabilir toka taç ve saç bantları yapabilirsiniz..

Tığ İşi Ortanca Motifi Yapılışı
Pamuk ipliği beyaz, pembe, koyu pembe ve yeşil renklerde
Tığ
İnci
Tel kablo
Köşeli 4 adet çiçek dalını örerek bir çok çiçek motifi oluşturun, ortalarına inciler dikin ve dal olarak kullanacağınız bir telin etrafını sap olarak yeşil renkle örün..
Yuvarlak bir süngerin üzerine bu motifleri resimlerde gördüğünüz gibi ortanca çiçekleri yapıp boş bir vazonuza yerleştirin ve dekorasyonunuza renk katın..
Hercai Menekşe Yapımı
Rengarenk pamuk ipler
Tığ
Resimlerden yola çıkarak kolayca örebilirsiniz hercai menekşe havası için mor tonlarını tercih edin ki o havayı versin, ortadan sık iğne başlayacağınız menekşeyi resimlerdeki gibi önce büyük yapraklarını yaparak başlayın, sonra küçük yaprakları yaptıktan sonra üzerindeki açık rengi örün ve menekşe motifiniz hazır..
Beyaz Çiçek Yapımı
Beyaz pamuk iplik turuncu pamuk iplik
Tığ
Ortası için yeşil yün
4 çanak yaprak sık iğne olarak örülür, etrafı volanlaştırmak için çoğaltılarak 1 sıra geçilir orta kısmı püskü şeklinde turuncu ile yapılır..yeşil bir topak yerleştirilir çiçeğiniz hazır..

çiçek motifi

Aşağıdaki video yukarıdak çiçeği örmenize yardımcı olacaktır..

Aşağıdaki bütün fotoğraflarımızın büyük hallerini görebilmek için fotoğrafların herhangi birinin üzerine tıklayarak bu konunun fotoğraf galerisine gidebilirsiniz.