Dekoratif Saksı Yenileme (Yapımı)

Merhabalar bugün evimizde bulunan eskimiş saksılarımızı yenileyeceğiz, tabi bu yenilik plastik saksılar için maalesef geçerli değil çünkü alçı ile yapacağımız için plastiğe alçı tutmuyor. Neredeyse her şey ile tasarlayabilirsiniz, yelpaze çok geniş ve renkli. Küçük bir bütçe ile evlerimizdeki yeniliklere devam ediyoruz, payetler, düğmeler, kırılmış bir ayna yada bozuk cd’lerle bile saksılarınızı yenilemeniz mümkün. Diyorum ya tekniği bir görün, sonrası da sizin yaratıcılığınıza kalmış. Ben bugün sizlere deniz kabuğu ve deniz taşından tasarlanmış iki örnek sunacağım, malzemeler basit hemen her yerde bulacağınız türden, hadi gelin başlayalım.

Gerekli Malzemeler : Eski saksı, deniz kabuğu veya taş, alçı, (isteğe göre) beyaz tutkal, su, eski bir kap  alçıyı karıştırmak için (isteğe göre) cila.

Saksının Yapılışı : Öncelikle yenileyeceğiniz saksının temiz ve kuru olmasına özen gösterin, çünkü tozlu veya nemli bir yüzeye alçı yapışmaz yapışsa da kısa bir süre sonra dökülür. Sonra ise kabınızın içine yeteri kadar alçı, beyaz tutkal ve su ilave ederek yavaşça karıştırın. Alçı 10 dk kadar dinlendikten sonra kullanıma hazır olacaktır, alçınızın kıvamı kek hamuru kıvamında olmalı. Ardından saksınıza ister fırça yardımı ile yoksa dert etmeyin elinizle de sürebilirsiniz, 4-5 milimetre kalınlığında eşit miktarda sürün ve baloncuk olmamasına dikkat edin, peşinden de deniz kabuklarınızı veya taşlarınızı hafif bastırarak yapıştırın. bu bastırma işlemini malzemeleriniz dökülmesin diye yapıyoruz, ve tamamen kurumasını bekleyin son olarak da isteğe göre ki bence çok gerekli cila sürebilirsiniz. Böylelikle hem daha canlı ve parlak olacaktır hem de temizliği kolaylaşacaktır, cilayı nalburlarda veya yapı marketlerde rahatlıkla bulabilirsiniz, cilanın ilk katını sürüp kuruduğundan emin olduktan sonra ikinci katı sürün, kurumadan yapılan ikinci cilalama hem bulanık gösterir saksınızı hem de çok bulaşır. Alçı için de bir püf noktası vermek istiyorum kıvam almış alçını eğer yetmezse üzerine alçı veya su kesinlikle dökmeyin topaklanır ve toparlamanız zor olur aklınızda bulunsun.  Evet saksınız kullanıma hazır, çocuklarınızla bile kolaylıkla yapabileceğiniz eğlenceli ve öğretici bir aktivite olacaktır şimdiden kolay gelsin. Hobi’nin kalbi burada atıyor, dilerseniz bizi Facebook / Örgü ve el işleri sayfamızdan online takip edebilir yüzbinden fazla üyemizden biri olabilirsiniz. Moda takipçisi misiniz ? www.moda.kadinlarsitesi.com sitemizi ziyaret ettiniz mi ? Görüşmek üzere hoşça kalın…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.