Çizgili Desenli Örgü Bayan Bluz Modeli

Çizgili Desenli Örgü Bayan Bluz Modeli
Karlı bir Ankara gününde sıcacık evinizde oturup kendiniz veya sevdikleriniz için güzel bir bluz örmek isterseniz anlatımlı örgü bluz modelimiz örülmesi kolay şık bir modeldir.

Malzemeler:
Model AdıÇizgili Desenli Örgü Bayan Bluz Modeli
Zorluk Derecesi: Kolay
Şiş Numarası: 4
Gerekli Malzemeler: Nako Moonlight
Renk Numarası: 217G  – 5 yumak
Örgü Şekli: düz – ters örgü, 3+3 lastik örgü
Çizgili Desenli Bayan Bluz Modeli
YAPILIŞI
Arka: Bluzun örülmesine arkasından başlanarak 4 numaralı tığ ile 125 ilmek çekilir, her iki taraftan 60 adet ilmek 3+3 lastik örgü örülerek ortada kalan 5 adet ilmek ters örgü şeklinde örülür. arka sırada ilmekler geldiği gibi örgüye devam ederek örülür. her düz sıraya gelindiğinde ortada bulunan 5 ilmek her iki tarafından 1 er ilmek kesilerek devam edilirken, aynı sırada her iki taraftan 1 er ilmek artırılarak verev modeli verilir ve ilmek sayısı sabit tutulur. beden boyu 37 cm örülerek kol evi için her iki taraftan 10 ar ilmek bir defada kesilerek kol kol evi hazırlanır. Diğer sıralarda ilmekler aynı şekilde dizilerek artırma ve kesme işlemleri uygulanır. beden boyu 62 cm e geldiğinde yaka için ilmekler ortalanarak ortada bulunan 29 ilmek bir defada kesilir. Sonraki sırada omuzlarda kalan 38 er ilmek de aynı şekilde bir defada kesilerek arka model tamamlanır.

Ön: Ön model de bir parça şeklinde örülmeye başlanırken 125 ilmek çekilerek arka beden de uygulanan işlemler tekrar edilir. beden boyu 50 cm e geldiğinde yaka için ilmekler ortalanır ve ortadaki 4 ilmek hep birlikte alınır, 3 ilmek kesilir ve ön örgüsüne iki parça şeklinde devam edilir. Devam eden modelde artırma veya kesme işlemi yapılmaz. Yakanın her iki tarafından 1 er ilmek her sırada 13 defa kesilir. kol evine gelindikten sonra 23 cm de omuzlarda kalan ilmekler bir defada kesilir. omuzda kalan toplam 38 er ilmek.
Çizgili Desenli Örgü Bayan Bluz Modeli Şeması
Kollar: İki kol için de 60 ilmek çekilerek örmeye başlanır, 1 cm düz, 1 cm ters, 1 cm düz,, 1 cm ters …. ieklinde toplam da 7 cm örülür ve düz örgü ile devam edilir modele. kol boyu 16 cm örülerek kol evine gelindiğinde her iki taraftan her sırada olmak üzere 5+4+4+3+3+2+2+1+1 ilmek şeklinde kesilir. kol boyu 33 cm de kalan ilmekler toplamda 10 ilmek kalır, bu ilmekler bir defada kesilerek kol bitirilir. Diğer kol için de aynı örgü sırası takip edilerek örülür.
Yaka: Yaka üzerinden şişe 105 adet ilmek takılır, lastik örgü modeli ile bitirilecek olan yaka 2 cm boyunca 2+2 lastik örgü şeklinde örülüp bütün ilmekler bir defada kesilerek yaka tamamlanır.