Kırmızı Renkli Fiyonklu Kırlent ve Battaniye Modeli

Kırmızı Renkli Fiyonklu Kırlent ve Battaniye Modeli Anlatımlı Örülüşü
Kırmızı ve siyah renkleri seven, mobilyalarına uygun renk seçimi yapmak isteyen bayanlar için, kırmızı ve siyahın muhteşem uyumunu görmek ve ev dekorasyonunda yenilik yapmak isteyen bayanların küçük ayrıntılar ile evinin havasını değiştireceğine inandığım Kırmızı renkli fiyonklu kırlent ve battaniye modeli muhteşem bir tasarım.

Malzemeler:
Model Adı: Yılbaşı battaniye ve kırlent modelleri
Zorluk Derecesi: Orta
Tığ Numarası: 3,5
Gerekli Malzemeler: Nako Superlambs Special
Renk Numarası: 4426  – 2 yumak, 217  – 2 yumak, 208 – 1 yumak
Örgü Şekli: zincir, trabzan ve ikili trabzan
Kırmızı Renkli Fiyonklu Kırlent ve Battaniye Modeli
Battaniye Yapılışı:
68 adet zinciri 4426 renk numaralı ipimiz ile çekerek battaniye modelinin örülüşüne başlanır. 68 adet zincirin üzerine 65 adet ikili trabzan örneği örülür. 25 sıra ikili trabzan örneği ile örüldükten sonra bitirilip, bu şekilde 6 adet parça daha örülür. Battaniye modelinin kırmızı renkli 6 parçası bitirilmiş olur.
Diğer çizgili motifleri örmek için ise 217 renk numaralı iplik ile de 56 adet zincir çekilerek çizgili motifli parçaya başlanır. 56 adet zincirin üzerine 53 adet ikili trabzan yapılır. 2 Sıra şeklinde renkler değiştirilerek model örülür; 217 renk numaralı iplik ile 2 sıra, 208 renk numaralı iplik ile 2 sıra, 4426 renk numaralı iplik ile 2 sıra şeritler halinde 28 sıra örülerek kare şeklindeki renkli çizgili motif bitirilir ve aynı şekilde 6 adet motif daha yapılır.

Motifleri Birleştirme İşlemi: kırmızı renkte yapılan parçalar yani 4426 renk numaralı iplik ile örülen parçalar enine şeklinde, çizgili örülen 6 parça ise boyuna doğru dikilir, birleştirilen 12 parça birbirine dikildikten sonra 4426 ren numaralı iplik ile kenarlarına tekli trabzan örülerek tığlama işlemi yapılır.

Kırlent Yapılışı:
55 zincir 217 renk numaralı iplik ile çekilerek kırlent örmeye başlanır, çekilen 55 adet zincirin üzerine 53 adet ikili trabzan örülür, toplam da 42 sıra ikili trabzan modelinde örülerek bitirilir.
4426 renk nolu iplik ile de aynı şekilde;  55 adet  zincir çekilerek diğer kırlent modeli örülmeye başlanır, çekilen 55 adet zincirin üzerine 53 adet ikili trabzan örülür, toplam da 42 sıra ikili trabzan modelinde örülerek ikinci kırlent de bitirilir.

Kırlentler için Fiyonk Yapılışı:
Toplam da 18 adet zincir çekilerek başlanır, üzerine 15 adet 2’li trabzan yapılarak bu işlem 21 sıra örülerek fiyonklar bitirilir.

Kırlentler için Kurdela yapılışı:
Kurdela yapımı için 9 adet zincir çekilerek başlanır, üzerine 6 adet ikili trabzan yapılarak devam edilir ve bu şekilde toplam da 42 sıra ikili trabzan şeklinde örülüp, bitirilir.