Çatlak Kahve Örnekli Tunik Bayan Örgü Kazak Modeli

Çatlak Kahve Örnekli Tunik Bayan Örgü Kazak Modeli
2014 – 2015 yaz ve kış modası modelleri arasında yerini alan tunik örgü modelleri yaz aylarında da kış aylarında da çok beğenilerek giyiliyor. Rahatlığı ve Şıklığı aynı anda yaşamak isteyen bayanlar genellikle tunik modelli giyimden yana tercihlerini kullanıyorlar. Siz de kendi tuniğinizi ve modanızı kendiniz tasarlayarak zevk ile örebilirsiniz.

Malzemeler:
Model Adı: Çatlak Kahve Örnekli Tunik Bayan Örgü Kazak Modeli
Zorluk Derecesi: orta
Şiş Numarası: 5
Gerekli Malzemeler: Nako Superlambs Tweed
Renk Numarası:  35022 – 7  yumak
Örgü Şekli: Düz örgü, ters örgü, 1+1 lastik örgü, çatlak kahve örneği
Çatlak Kahve Örnekli Tunik Bayan Örgü Kazak Modeli

Yapılışı:

ARKA:
Örgüye 97 ilmek çekilerek başlanır. İlmekler; 3 ilmek düz örgü , 2 ilmek ters örgü , 3 ilmek düz örgü, 2 ilmek ters örgü … şeklinde dizilerek devam edilir. , 2 sıra örüldükten sonra çatlak kahve örneği parçaya uygulanır. Beden boyu 34 cm örülerek kol evi için her iki taraftan 3+2+1 ilmek kesilir. Beden boyu 58 cm olana kadar örüldükten sonra  ilmekler ortalanır ve ortadaki 33 ilmek bir defada kesilir , sonraki sırada ise omuzlarda kalan 26’şar ilmek 3 aşamada kesilerek bitirilir.

ÖN:
Ön parçaya 102 ilmek çekilerek başlanır. İlmekler; 3 ilmek düz örgü, 2 ilmek ters örgü , 3 ilmek düz örgü ……  şeklinde örülerek devam edilir. 2 sıra örüldükten sonra çatlak kahve örneği uygulanır. Beden boyu 34 cm örülerek kol evi için her iki taraftan 4+3+2+1 ilmek kesilir. Beden boyu 47 cm e kadar örülerek yaka için ön ortasından 12 ilmek kesilerek örgü 2 parça haline getirilir ve bu şekilde devam edilir. Yakanın her iki tarafından, 3 er  sıra arayla, 9 defa 1’er ilmek kesilir. Beden boyu 58 cm e geldiğinde omuzlarda kalan 26 ’şar ilmek 3 aşamada kesilerek bitirilir.

KOLLAR:
iki kol parçasını da örmeye 52 ilmek ile başlanır ve her iki kol için de aynı açıklamalı model uygulanır. İlmekler; 3 ilmek düz örgü , 2 ilmek ters örgü , 3 ilmek düz örgü …   şeklinde sıralanarak 2 sıra bu şekilde örülür. 2 sıra örüldükten sonra çatlak kahve örneği uygulanır. Kol boyu 3 cm örülerek her iki taraftan 8 sıra arayla 13 defa 1’er ilmek artış yapılarak 78 ilmeğe ulaşılır. Kol boyu 42 cm olarak örüldükten sonra  kol evi için her iki taraftan 3+20 defa 1’er+2+3+4 ilmek kesilir. Kol boyu 60 cm de kalan diğer  14 ilmek bir defada kesilerek bitirilir.

YAKA:
Yaka için şişe 170 ilmek alınır, 15 cm 2+2 lastik örgü örüldükten sonra 5 ilmek arayla 25 defa 1’er ilmek kesilerek 145 ilmeğe düşülür. Sonraki sırada bütün ilmekler bir defada kesilerek bitirilir. Başlama ve bitiş yerlerinden iki ucu birleştirilir. dikiş yeri arka ortasına getirilecek şekilde yaka etrafına dikilir.